Akumulatory i baterie trakcyjne Łódź

Baterie trakcyjne mają szerokie zastosowanie: korzystają z nich m. in. wózki widłowe i maszyny czyszczące. Korzystając z nich mądrze, czyli zgodnie z zaleceniami, możemy eksploatować jeden akumulator przez wiele lat. Wystarczy pamiętać o tym, że tego typu baterie są przeznaczone do pracy w pełnych cyklach, co kilka lat należy je odsiarczyć, a na co dzień należy pamiętać o dbaniu o odpowiedni poziom elektrolitów poprzez uzupełnianie ich wodą destylowaną. Dzięki takim zabiegom będziemy mogli maksymalnie wykorzystać możliwości akumulatorów trakcyjnych.

Akumulatory trakcyjne Łódzkie

Jeśli chodzi o ładowanie akumulatorów trakcyjnych, bardzo ważne jest to, że są one przeznaczone do pracy w pełnych cyklach. Oznacza to, że baterię ładujemy do końca, a następnie do końca zużywamy. W przeciwnym razie zmniejszy się jej żywotność. Istnieją dwa sposoby ładowania akumulatorów trakcyjnych: metodą stałego napięcia bądź stałego natężenia prądu. Ładowanie pierwszą metodą zajmie około dziewięciu godzin, a polega na tym, że ilość ogniw baterii mnożymy przez 2,78V. Wynik jest napięciem jakiego potrzebujemy do ładowania. Ważne jest też, by początkowy prąd ładowania był ograniczony do wartości pojemności 5h baterii pomnożonej przez współczynnik 0,167.

Baterie trakcyjne Łódź

Druga metoda ładowania może przebiegać jedno- lub dwustopniowo. W pierwszym przypadku akumulator podłączamy do źródła stałego prądu, którego natężenie wynosi 9 amperów. Ładowanie wynosi wówczas do siedemnastu godzin. Ładowanie dwustopniowe zaczyna się od podłączenia do prądu o natężeniu 30 amperów – tak ładujemy do napięcia 2,4V na ogniwo, a następnie zmniejszamy natężenie do 9 amperów i ładujemy akumulator do końca. Przy opcji dwustopniowej czas ładowania skraca się do dwunastu godzin.

Baterie trakcyjne łódzkie

Jako uzupełnienie dla baterii trakcyjnych powstało kilka urządzeń, które ułatwiają eksploatację baterii oraz pomagają w wydłużeniu żywotności akumulatora. Jednym z rozwiązań są systemy uzupełniania wody w ogniwach, dzięki którym zamiast uzupełniać wodę pojedynczo w każdym ogniwie, robi się to we wszystkich naraz. By móc zanalizować stan baterii, warto zaopatrzyć się w kontroler, który rejestruje pracę baterii i da nam dostęp do takich danych jak ilość cykli czy sposób ładowania. Ponadto kontrolery mogą także sygnalizować poziom elektrolitów oraz za dużą temperaturę baterii. Poziom elektrolitów może też być kontrolowany przez przeznaczony do tego wskaźnik, którego lampka zapala się w momencie, gdy elektrolity należy uzupełnić.